вторник, 27 марта 2018 г.


Тема     Рання весна. Сприйняття часу. Розвиток наочно – образного
              мислення
Мета:
Навчальна:  повторити назви пір року, весняних місяців, ознак ранньої весни
                    та числа другого порядку; сформувати поняття «Рік»; вчити
                      визначати послідовність та закономірність; закріпити навички з
                    техніки читання, графіки письма, звуко – буквеного аналізу;     
                      вміння дитини орієнтуватися на папері, визначати наголошений
                    та ненаголошені склади у словах;
Розвиваюча: розвивати логічне і конструктивне мислення, пам 'ять, мову,
                      творчу уяву, пізнавальну активність, вміння концентрувати
                      увагу; формувати навички порівняння, узагальнення;
Виховна:       виховувати любов до природи, спонукати дитину до пізнання
                      навколишнього середовища;
Корекційна:  корегувати повноту відтворення словесного матеріалу;
                      працювати над вдосконаленням і якісним розвитком
                      кінестетичного  сприймання, просторового орієнтування.
Обладнання:  мультимедійна установка;
Роздатково – дидактичний матеріал:  Квітка – семицвітка», пазлова
                      конструкція «Рік»; художнє  зображення перелітних птахів,
                      завдання до вправ «Сонечко», «За порядком», «Весняна
                      картина»
                                               Хід заняття
І.  Вступна частина. Організаційний момент.
1.1. Привітання.
Вчитель – дефектолог: Доброго ранку! Доброго дня!
Все навкруг добрим хай буде щодня!
Подивись, скільки, гостей прийшло до нас сьогодні на заняття! Привітаймося з гостями.
Учень: - Добрий день!  Ми зичимо всім.  Хай насправді добрим буде він.

1.2. Емоційне налаштування на роботу.
Вчитель – дефектолог. Починається заняття. Побажаємо собі успіху! Посміхнімося! Нехай гарний настрій допоможе нам міркувати, бути розумними і  кмітливими.
Бути розумними, кмітливими, уважними на занятті нам допомагають наші помічники. У кожної людини є свої  помічники. Це – очі, вушка, голова, руки та наш ротик з язичком.
Ø Що на нашому занятті роблять очі? Вушка? Голова? Руки та ротик?
Відповіді дитини: вушка – слухають, голова – думає, руки – виконують завдання, ротик – говорить правильно, чітко.          

1.3. Корекційне налаштування.
Вчитель – дефектолог.  Протягом заняття говори правильно, чітко, старанно, відповідай повними реченнями.
Щоб чітко  говорити, розповімо чистомовку з відбиванням ритму долоньками  та різною інтонацією голосу. (Дитина повторює ритм та змінює інтонацію голосу за вчителем – дефектологом).
Ø Вправа «Чистомовка».
                 Тя - тя – тя  – починаємо заняття.
Ни – ни – ни дочекались ми весни.     
Ень – ень – ень  – за вікном весняний день.
Вчитель – дефектолог.  Щоб наша мова була красивою, нам необхідно вміти правильно дихати.
Ø Вправа «Квіточка». Вправа на розвиток дихання.

Вчитель – дефектолог.
По дорозі на роботу я побачила незвичайну квітку.
Демонстрація  «Квітки – семицвітки». 

 Слова «квітки – семицвітки».
-         Я,  Квіточка – семицвіточка.  Ти зі мною будеш гратись та
навчатись, знання свої закріплювати  і  вміння розвивати.

Вчитель – дефектолог.
Ця квітка незвичайна, адже вона навчає дітей. Ось і  ми сьогодні будемо  навчатись,  граючись  з квіткою.
           Тож, пелюсточку відриваємо й працювати розпочинаємо.

Дитина відриває першу пелюсточку квітки та читає назву вправи – вправа «Загадка».
                                              
ІІ. Основна частина.
         2.1. Вправа «Загадка». (Вправа на розвиток наочно – образного мислення)
Вчитель – дефектолог.
                                      У мене є чотири тітки.
В гості по черзі приходять вони.
                                      Перша несе кожуха й ковзани.
                            Друга усе те ховає від мене:
                            любить не кригу, а листя зелене.
                            Третю чекаю я з друзями радо -
                            у неї гостинці з городу і саду!
                            Ще одна тітка відводить до школи.
                            Жовтий – у неї улюблений колір.
Демонстрація слайду «Тітки – пори року».

Ø Що зображено на картинках? (Дитина перераховує: осінь,  зима, весна,
літо)
Ø Як перераховане можна назвати по – іншому? Літо, осінь, зима, весна
 це …  (Пори року)

Вчитель – дефектолог.  Пори року змінюють одна одну й приходять до нас
у певному порядку. Коли  літо закінчується  настає осінь, осінь минає, настає зима,  зиму змінює весна – ось так проходить  рік.
Щоб закріпити знання про пори року виконаємо наступну вправу. Яка це вправа? Що нам приготувала Квітка – семицвітка? Дитина відриває другу пелюстку квітки та читає назву вправи – вправа «Рік».
2.2. Вправа «Рік» . Скласти пазлову конструкцію. (Вправа на розвиток сприймання предметів та кольорів)
Демонстрація слайду «Рік»
Ø Послідовно скласти та назвати пори року, починаючи з зими.
Ø Кожна пора року має по три місяці. Давай пригадаємо весняні місяці?
Дитина називає весняні місяці.
Ø Скільки усього місяців у році? Порахуй. (12)
Отже,  у році 12 місяців, які змінюють один одного.
Ø А коли прокидається від зимового сну природа?
Щоб нам відповідь дізнатись,  потрібно до «квітки – семицвітки»  звернутись за допомогою. Вона нам підкаже.
Дитина відриває третю пелюстку квітки та читає назву вправи – вправа «Відгадай».

Демонстрація слайду  «Відгадай»
2.3. Вправа «Відгадай». (Вправа на розвиток  навичок читання)
А коли прокидається від зимового сну природа? Яка пора року
приходить після зими?
Ø Прочитати слово за порядком цифр.
1
3
2
5
4
В
С
Е
А
Н

Ø Визначити звуковий аналіз слова «весна».
ü Скільки звуків у слові «весна»? Назвати звуки.   (5 звуків: В, Е, С, Н, А.)
ü Скільки голосних звуків у слові «весна»?             (2 голосні: Е, А).
ü Скільки приголосних звуків?                                 (3 приголосні: В, С, Н).
ü Скільки складів у слові «весна»?                           (2 склади)
ü Визначити наголошений та ненаголошений склад у слові.

         Демонстрація слайду «Кошик»
І нас не обминула весна – красна. Ось, який гарний кошик вона нам
підготувала. А в кошику, подивись, знаходяться весняні прикмети природи, тобто зміни, які відбуваються в природі весною.
(На екрані з кошику почергово з’являються весняні прикмети. Вчитель – дефектолог запитує дитину, учень дає відповіді.)
Ø Які весняні прикмети ти бачиш на картинці?  Що саме зображено на
картинці?
Вчитель – дефектолог підсумовує відповіді учня про ознаки весни.
Коли в природі починає танути сніг, дзюрчать перші струмочки,
відчувається прохолодний, свіжий весняний вітерець, з’являються лагідні промені  сонця,  перші квіти та спів птахів – це означає, що вже прийшла весна.
Отже, весна та Квітка – семицвітка приготували наступне завдання.
Дитина відриває четверту пелюстку квітки та читає назву вправи – «Рання весна».
        
2.4. Вправа «Рання весна». (Вправа на розвиток пам’яті та уваги)
         Подивись,будь ласка, на картинку та запам’ятай ознаки весни, які на ній зображені.
                       Демонстрація слайду «Рання весна»
      
Назви весняні ознаки, які були на попередній картинці.
 
 Демонстрація слайду «Рання весна. Що запам’ятав?»

А зараз,  щоб пальчики наші були міцні та сильні, ми виконаємо вправи на зміцнення м’язів рук.  Виконання вправ на розвиток дрібної моторики рук та переключення уваги. Дитина разом з вчителем – дефектологом виконує вправи на розвиток дрібної моторики та промовляє вірші.
Ø Вправа «Схованки».
Пальці в хованки всі грались
Ось так, ось так
В кулачки всі заховались
Ось так, ось так.
(Ритмічно згинати та розгинати пальці, покрутити кулачки)
Ø Вправа «Веснянка».
Повіяв теплий вітерець                   (помахи рук навпроти грудей)
Прийшла весна,                                (вказівним та середнім пальцем імітуємо
                                                         рухи «ходьби»)                                                       
зими кінець                                     (згинаємо та розгинаємо долоні – рухи
                                                        «прощання)
До сонця руки підійму                            (підняти руки  вгору та поплескати)
І помахаю так йому.                      (помахи руками)          
Вчитель – дефектолог. Після маленької перерви ми повертаємось до нашої «Квітки – семицтвітки» та продовжуємо роботу.
Дитина відриває п’яту  пелюстку квітки та читає назву вправи – вправа «Сонечко».

2.5. Вправа «Сонечко». (Вправа на розвиток каліграфічних навичок, опанування графікою письма)
Ø Вписати пропущені цифри другого десятку. Назвати їх у прямому та


зворотному напрямку.

20

11

12

14



17





15
 









Ø Число12,  з яких цифр складається?
Ø Число 12,  яке? Одноцифрове чи двоцифрове?
Ø Назвати найменше двоцифрове число?
                                
Хвилинка відпочинку
Я тобі відкрию  маленьку таємницю: сьогодні до нас через відкрите
віконечко залетіли перелітні птахи, які починають повертатись з теплих країв. Відшукай перелітних птахів у «штучному басейні» та прочитати їх назви.

Яскраве тепле сонечко та  легкий, весняний вітерець і стали
нашіптувати мені на вушко, що природа весною починає оживати. Як  природа оживає весною?  Зараз ми з тобою згадаємо, виконавши наступну вправу.
Дитина відриває шосту  пелюсточку квітки та читає назву вправи – вправа «За порядком».

2.6. Вправа «За порядком». Визначити послідовність (що було спочатку, а що потім) і з’єднати малюнки з відповідними цифрами. Яке зображення не відповідає темі «Весна»?
Подивись на картинку - на ній зображені чотири гілочки. Вони різні.
Тобі необхідно визначити їх послідовність. З’ясувати,  яка гілочка з’явилась першою, яка – другою, яка – третьою, а яка – останньою? Будь уважним, тому що одна гілочка відрізняється від інших, тим що такої гілочки не буває  весною. А якої саме гілочки не буває весною.  Щоб тобі було легше визначити послідовність їх, я розповім тобі оповідання. Прослухай його.
Розповідь вчителя – дефектолога. Прийшла весна. На небі з’явилось
жовте яскраве  сонечко, яке почало пробуджувати всю природу від довгого зимового сну. Гілочки на деревах почали прокидатись,  згодом почали з’являтися  на них перші листочки, а потім поряд з листочками  з’явилися квіточки. Весна минула квіточки на груші опали. Настало літо.  На дереві з’явились плоди –  груші.

У нас залишилось останнє завдання від Квітки – семицвітки. Яке це завдання? Давай дізнаємось?
Дитина відриває сьому  пелюстку квітки та читає назву вправи – вправа «Картина».
 Вчитель – дефектолог. 
Ось іде до нас весна
Все навколо ожива:
Тварини прокидаються,
Квіти посміхаються,
Пташки прилітають,
Дерева листочки одягають.   
 А зараз ми з тобою виконаємо  вправу, яка називається «Весняна картина». Завдання до тебе- до «картини» необхідно буде додати малюнки.
         
Демонстрація слайду «Весняна картина»
2.7. Вправа «Весняна картина». (Вправа на  розвиток просторового орієнтування)
         Перед дитиною викласти картинку «Весна»,  дитина її заповнює зображеннями: сонце, хмаринка, птах, пролісок, підсніжник, трава                (паралельно проводиться   словесна  інструкція вчителя – дефектолога).
Ø Розмісти пролісок у нижньому правому куті картинки.
Ø Розмісти підсніжник у нижньому лівому куті картинки
Ø Розмісти шпаків у центрі картинки.
Ø Розмісти травичку між квітами (між проліском та підсніжником).
Ø Розмісти сонечко у верхньому правому куті картини.
Ø В якому куті ти розмістиш хмаринку? (У верхньому лівому куті картинки).

Ось, ти виконав усі завдання Квітки - семицвітки. Давай пригадаємо, що сьогодні ми робили на занятті?

ІІІ. Заключна частина. Підведення підсумків.
Ø Які пори року ми сьогодні згадували на занятті?
Ø Яка називається пора року, коли природа пробуджується після зими?
Ø Які ознаки весни ти запам’ятав? Назви їх.

Підведення підсумків.
Вчитель – дефектолог. Заняття добігає вже кінця і пелюсток уже нема!
Квітка-семицвітка, прощавай, лети,
З радістю ми грались, щиро, від душі.
Пелюстки чарівні ти подарувала,
Грою зацікавила, про знання подбала!