четверг, 28 декабря 2017 г.

                                                 Мої  досягнення та самоосвіта









Тема: Виготовлення гольниці. Добір конструкційних матеріалів та
           інструментів для виготовлення гольниці. (ТВОРЧИЙ ПРОЕКТ)
           Матеріали та їх властивості. Розвиток та  удосконалення
           психічних процесів      
МЕТА:   
Навчальна: ознайомити учнів з конструкційними матеріалами та їх
                    властивостями; навчити правильно вибрати матеріал та
                    інструменти для виготовлення гольниці; ознайомити учнів з
                      історією виникнення голки та ножиць; закріпити словник з теми
                    «Матеріали  та їх властивості»;

Розвивально – корекційна:  розвивати  увагу, пам’ять, логічне мислення;

Виховна: виховувати охайність, дбайливе ставлення  до знарядь праці,
                інструментів, свідоме виконання правил з техніки   безпеки.

Очикувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Знаннєвий компонент:
Ø Знає етапи проектування.
Ø Називає конструкційні матеріали, необхідні для виготовлення запланованого виробу.
Ø Розрізняє і називає інструменти для обробки конструкційних матеріалів.
Ø Розуміє необхідність дотримання правил техніки безпеки.

Наочність: мультимедійна презентація, зошити, ручки;
Обладнання: мультимедійний проектор;
Інструменти і матеріали: нитки, ножиці, голки, тканина.
Тип уроку: бінарний
                                            Хід уроку

І. Організаційна частина. Привітання.  
Привітання вчителя трудового навчання та вчителя – дефектолога з
учнями.
Вчитель - дефектолог . Діти, у нас сьогодні незвичайний урок. Урок трудового навчання у поєднанні з корекцією розвитку. Його  будуть проводити два вчителя: це вчитель трудового навчання та  вчитель  – дефектолог.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель трудового навчання.          Епіграф
                      Вам бажаю вдачі і  натхнення,
                      Сміливих  мудрих рішень у сьогоденні!
                      Творчість – наше кредо! Ви  не забувайте.
                      То ж трудитися завзято швидше починайте!
1.Як називається проект, над яким ми працюємо?  (Гольниця»)
2.Що означає термін «проект»? (Кинутий вперед задум, ціль, яку планується
        досягнути.)
3. З яких етапів складається проектна діяльність? (Проектно –технологічна
       діяльність складається з  чотирьох етапів: організаційно – підготовчий,  
        конструкторський, технологічний, заключний.)
4.Які основні вимоги ставляться до проектованого виробу?      (Виріб повинен
       бути зручним у користуванні, естетично  -    оздоблений,  відповідати
       розмірам, бути  чистим,  якісним,     охайним.)
5. Чи потрібен нам цей проект? Згодиться гольниця нам у житті?

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Ми дійшли  висновку, що гольниця – це потрібна річ. А щоб її виготовити ,нам потрібно з’ясувати, які матеріали та інструменти слід використовувати.
Діти, запишіть у зошит  тему сьогоднішнього уроку: Матеріали та їх властивості. Добір конструкційних матеріалів та інструментів для виготовлення гольниці. (Творчий проект).

ІV.Сприйняття та  вивчення нового матеріалу.
                                    План
1. Конструкційні матеріали.
2. Інструменти необхідні для виготовлення гольниці.
Для того щоб виготовити будь яку річ, нам необхідно відповісти на два питання.
1.     З чого робити гольницю?
2.     Чим робити гольницю?
На нашому уроці ми якраз і займемося пошуком відповідей на ці питання.
         Людину оточують багато речей : машини, одяг, посуд, книги та багато іншої продукції, для виготовлення яких потрібні різні матеріали. Наприклад, щоб виготовити меблі, необхідна  деревина,  ручки для письма –  пластмаса, ножиці – метал, книжки – папір та картон, сукні – тканина тощо.
Деякі вироби виготовляють з одного матеріалу, а для виготовлення інших застосовують кілька видів матеріалів.          
Матеріали, які  застосовують у виробництві для виготовлення різного роду виробів називають   конструкційними.
Вони дуже різняться за зовнішнім виглядом і властивостями. Проектуючи  вироби для виготовлення, треба вміти розрізняти, знати їх основні властивості, вміти добирати матеріал для виготовлення певного виробу. Конструкційних матеріалів дуже багато. Ми познайомимося сьогодні з деякими з них.

Розрізняють такі конструкційні матеріали: дерево, метал, пластмаса, скло, тканина та ін.
                                      Заповнення таблиці протягом  уроку
з\п
Назва матеріалу
Властивості
матеріалу
1
Деревина

2
Метал

3
Тканина

4
Скло

5
Пластмас

Кожен з конструктивних матеріалів має свої властивості міцність, забарвлення,  ламкість,  пластичність,  прозорість і т.д.  Деревина наприклад м’яка,  легка,  не проводить електричний струм.  Її  широко використовують у будівництві, виготовленні меблів тощо.
В нашій країні росте понад 100 порід дерев. Деревина використовується для дуже різноманітних потреб. Для яких саме?
Вчитель – дефектолог. Діти, давайте програємо в гру «Асоціативний кущ».  Пригадайте та назвіть предмети, які виготовляються з деревини
Орієнтовні відповіді дітей: спортивне обладнання, музичні інструменти, сірники,  домівки,     іграшки,   човни, олівці, вікна, меблі, папір, посуд.

Вчитель – дефектолог.
Ви, діти молодці. Правильно визначили, що з деревини виготовляють.

Щоб дізнатись назву наступного матеріалу, вам необхідно у слово  вставити пропущені букви.
Ø Назва, якого матеріал написана?
Ø Прочитайте назву матеріалу.
М … т … л
Пояснення вчителя трудового навчання. Метал є твердим, пластичним та важким. Він є провідником (проводить електричний струм), його широко використовують у машинобудуванні, електротехніці, будівництві.
Вчитель – дефектолог. Діти, назвіть предмети та визначте, що спільного мають предмети в даній групі?
                               Проведення  фізкультхвилинки для очей.
Вчитель – дефектолог. Щоб дізнатись назву наступного матеріалу, вам необхідно прочитати слова за порядком цифр.
И
Т
А
Н
К
А
Н
5
1
3
4
2
7
6
        
Пояснення вчителя трудового навчання. Так. Діти – ви молодці. Наступний матеріал – це тканина.
         Тканина  - м’яка, легка, міцна. Вона легко приймає потрібну форму, добре пропускає повітря. Тканину активно застосовують у швейному, меблевому виробництві, будівництві, транспорті.
         З тканини шиють одяг, взуття, виготовляють товари, меблі. Тканини надзвичайно різноманітні за зовнішнім виглядом і властивостями. Легко ріжуться спеціальними інструментами. Тканини зберігають тепло, легкозаймисті, добре пропускають повітря, вбирають вологу. Більшість тканин  під дією вологи і тепла змінюють свої розміри. Міцність тканин буває  різною  залежно від їх будови.
Вчитель – дефектолог. Діти, зараз кожен з вас перевірить наскільки він уважний?
Подивіться на екран. На картинці зображено кілька предметів. Вчитель – дефектолог їх перераховує: ножиці, футболка, гольниця, подушка, серветка, лялька, відро, стілець, склянка, олівець.
Уважно розгляньте їх та запам’ятайте.


Ø Скільки зображувальних речей було на картинці?
Ø Назвіть предмети, які запам’ятали.
Ø Скільки зображених предметів було з тканини?
Ø Назвіть їх.
Ø Де була розмішена подушка?
Ø Що було зображено між ножицями та серветкою?
Ø Що було зображено у верхньому правому куті квадрата?
Вчитель – дефектолог. Діти, щоб дізнатись назву наступного матеріалу вам необхідно назвати зображувальні предмети та з перших звуків скласти слово.


 Пояснення вчителя трудового навчання. Так. Діти – ви молодці. Наступний матеріал – це скло.
         Скло – прозорий,  твердий і крихкий матеріал. Найважливіша ознака цього матеріалу – його прозорість. Головний недолік скла – велика крихкість.
Вчитель – дефектолог. Діти, визначить спільні та відмінні ознаки на картинці.  Скажіть «Що зайве?»

Пояснення вчителя трудового навчання. Пластмаса – успішно замінює метали, скло та інші матеріали. З пластмаси виготовляють різні деталі машин, побутові речі, посуд, їх використовують як електромонтажні матеріали. З часом пластмаси «старіють», погіршуються їх зовнішній вигляд, вони стають менш  міцними.
Ø Згадайте, де використовують пластмасу?

Вчитель – дефектолог. Діти, ви сьогодні на уроці познайомились з
різними  конструкційними матеріалами.
Ø Пригадайте, які матеріали ви сьогодні вивчали на уроці? (деревина,
метал, тканина, скло, пластмас).
Відшукайте назви матеріалів у таблиці, викреслити «зайві» літери.
         Діти виконують самостійно. Завдання на аркушах паперу.
Т
П
Д
Е
Р
Е
В
И
Н
А
Д
А
Р
У
М
Е
Т
А
Л
К
Ч
Т
К
А
Н
И
Н
А
К
Ф
П
І
М
С
К
Й
С
К
Л
О
П
Л
А
С
Т
М
А
С
К
А

         Пояснення вчителя трудового навчання. Зараз ми повернемося до нашої таблиці. Всі встигли заповнити її?
Давайте ще раз згадаємо властивості вивчених сьогодні конструкційних матеріалів та виберемо з якого матеріалу будемо виготовляти нашу гольницю.  
Очікувані відповіді: для виготовлення гольниці найкраще підійде конструкційний матеріал  тканина.
Ми разом знайшли відповідь на перше поставлене питання. І залишилось не вирішеним питання – чим працювати?
Діти, зверніть увагу на екран.  Яким одним словом можна назвати цю групу предметів? ( інструменти)
Виберіть з них ті які ви використаєте в роботі над гольницею.  
         Я бачу ви вже всі втомилися, пропоную вам прогулятися  та завітати до історичного музею.
Проведення  фізкультхвилинка
Історичний музей. Розповідь дітей про виникнення голки та ножниць.

Вчитель - дефектолог. Пропоную вам повторити правила безпечної поведінки при роботі з інструментами.
Щоб здоров’ям своїм не ризикувати
Правила безпеки всім треба добре знати:
Безпечна робота –здоров’я твоє.
Порядок та успіх вона надає.
Безпечна робота – у твій кожен крок.
Безпечна робота – безпечний урок.
Якщо ви не користуєтесь іржавими інструментами — поплескайте в долоні.
Якщо ножиці передаєте кільцями вперед — похитайте головою.
Якщо ножиці на робочому місці лежать із зімкнутими лезами — потупайте ногами.
Якщо ви зберігаєте ножиці в робочій коробці — покліпайте очима.
Якщо ви голку тримаетє в гольниці- підніміть праву руку.
Якщо ви не берете до рота голку – підніміть ліву руку.
Якщо ви робите все правильно — то погладьте себе по голові.

 IХ. Заключна частина. Рефлексія
Вправа «Закінчи речення»
Ø Знання, отримані на уроці я зможу використати ……..
Ø Здобуті знання мені потрібні будуть…
         Вчитель трудового навчання. Наш урок закінчено, ви діти були молодці.
         Вчитель – дефектолог. Діти, ви були сьогодні уважні, кмітливі та старанні. Я дякую вам за роботу.